ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός AKTOR: Το έχασε μέσα από τα... χέρια του Ναν

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Παναθηναϊκός AKTOR Euroleague
Intime News

Ο Παναθηναϊκός AKTOR άργησε πολύ να μπει στο ματς αλλά στο τέλος κατάφερε να επιστρέψει και έχασε μέσα από τα χέρια του Ναν, την ευκαιρία να πάρει πίσω το πλεονέκτημα έδρας, γνωρίζοντας την ήττα από τη Μακάμπι με 85-83.

Μετά από ένα αδιανόητο ματς όπου η Μακάμπι είχε την απόλυτη κυριαρχία στη διάρκεια του, ο παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, επέστρεψε στο ματς και το… έχασε μέσα από τα χέρια του. Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο μοιραίος των “πράσινων” καθώς στην τελευταία επίθεση και με το σκορ στο 85-83, αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η Μακάμπι έκανε το 2-1 με σκορ 85-83.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο της αναμέτρησης φανερώνοντας όλα τα προβλήματα του στη σειρά. Ο Γκριγκόνις δε μπορούσε να παίξει άμυνα πάνω στον Κόλσον και ο Ναν ήταν και πάλι εκτός πνεύματος. Αποτέλεσμα η Μακάμπι να προηγηθεί με 7-0 και 9-2 με τους “πράσινους” να σκοράρουν από τις βολές του Γκραντ και 3:15 δεύτερα μετά το τζάμπολ να πετυχαίνουν το πρώτο εντός πεδιάς τους καλάθι με τον Λεσόρ. Με το σκορ στο 9-4 Γκριγκόνις και Ναν πέρασαν στον πάγκο, Παπαπέτρου και Σλούκας στο παρκέ και οι “πράσινοι” ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά., Μεσ μίνι σερί 0-5, μείωσαν σε 11-9 πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε το.. μυαλό του στο γήπεδο με τους “πράσινους” να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Το 13-11 σε ενάμιση λεπτό έγινε 21-11 με τον Σόρκιν να κάνει όλη τη ζημιά και τον Αταμάν να συνεχίζει να αλλάζει την πεντάδα του. Γιατρικό στην έλλειψη συγκέντρωσης δεν είχε βρεθεί και το δεκάλεπτο έκλεισε με 23-11. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” είχαν 3/10 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Το, μόλις, +9 της Μακάμπι κρατούσε… ζωντανό τον Παναθηναϊκό

Οι “πράσινοι” στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου μπήκαν στο -12 και όμως έδειξαν ότι… υπάρχει ζωή μέσα στους. Ο Παπαπέτρου αποτελούσε απειλή για τους Ισραηλινούς εντός και εκτός… ζωγραφιστού, ο Βιλντόζα ήταν πολύ καλός αμυντικά και οργανωτικά και οι “πράσινοι” στο 13΄είχαν καταφέρει να φέρουν το σκορ στο 28-21, με καλάθι του Γκριγκόνις στον αιφνιδιασμό. Όμως ο Παναθηναϊκός ήταν… σκιά του εαυτού του. Ένα καλό στην επίθεση, δέκα λάθη στην άμυνα. Ο Βιλντόζα μπορεί να έδινε λύσεις, ο Ναν προσπαθούσε να βρει ρυθμό (αλλά όχι με ιδιαίτερη επιτυχία) και η Μακάμπι έκανε ότι ήθελε. Η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους, 44-29, δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να μην κάνουν απολύτως τίποτα στην άμυνα αφήνοντας έναν προς έναν τους αντιπάλους τους να τους εκθέτουν συνεχώς. Το βόλεϊ συνεχιζόταν στην ρακέτα του Παναθηναϊκού, αλλά δύο τρίποντα των Μήτογλου και Ναν, 10 δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου αποδείχθηκαν ικανά να ρίξουν τη διαφορά κάτω από το… ψυχολογικό φράγμα των 10 πόντων, 46-37, με τον Κάτας να παίρνει τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση, αλλά να μην αλλάζει τίποτα.

Πάτησε γκάζι η Μακάμπι, δεν το παράτησε ο Παναθηναϊκός

Ο Ναν μπορεί να έριξε κι άλλο τη διαφορά αλλά οι “πράσινοι” τα έκαναν όλα λάθος. Το αρχικό 46-39 έδωσε λάθος εντύπωση σε όλους, καθώς στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός… εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Νίμπο, Κόλσον και Κοένα έκαναν ότι ήθελαν, με τη διαφορά να πηγαίνει και πάλι στους 15 πόντους, 59-44, 4:20 πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Εκεί ο Μπράουν πέταξε τον Ναν στο παρκέ, δεν πήρε φάουλ ο παίκτης του Παναθηναϊκού χρεώθηκε με αντιαθλητικό γιατί οι διαιτητές θεώρησαν πως έβαλε τρικλοποδιά στον Νίμπο και με μία βολή η διαφορά πήγε στους 16 πόντους, 60-44. Και εκεί όμως ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε αλλά προσπάθησε να βρει τρόπο να επιστρέψει. Εν μέρει τα κατάφερε με τους Βιλντόζα και Παπαπέτρου να δίνουν λύσεις και τον Έλληνα παίκτη με τρίποντο να κάνει το 64-56, 10 δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου. Οι Ισραηλινοί όμως είχαν και πάλι τη λύση και με τρίποντο του Μπράουν στο ένα δευτερόλεπτο έκαναν το 67-56.

Δεν κατάφερε να κάνει την ολική επιστροφή

Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Βιλντόζα έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους και μία βολή του Κέντρικ Ναν έκανε το σκορ 69-63, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Όμως ο Λορένζο Μπράουν το πήρε… πάνω του και με ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ, έδωσε και πάλι στην ομάδα του αέρα 10 πόντων, 78-68, με τους “πράσινους” να προσπαθούν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, 5 λεπτά πριν το τέλος του. Με το σκορ στο 79-70 ο Ναν έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη να μειώσει ακόμα περισσότερο με το σκορ να γίνεται 81-70, 3:45 πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην είχε σωστό πλάνο για να… αντεπιτεθεί, αλλά οι “πράσινοι” κάθε φορά που έβγαζαν μια… κανονική άμυνα τότε έβρισκαν και τον τρόπο να επιτεθούν ορθολογικά. Αποτέλεσμα, ένα ακόμα τρίποντο του Παπαπέτρου και η διαφορά στους 7 πόντους, 81-74, ενώ απέμεναν 2:34 για τη λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ήταν εφτάψυχος και με τον Ναν να παίρνει το ματς πάνω του οι “πράσινοι” εξανέμισαν τη διαφορά και στα 42 δεύτερα πριν το τέλος με μεγάλο κλέψιμο του Γκραντ, ο Λεσόρ ισοφάρισε σε 83-83. Εκεί ο Παναθηναϊκός έχασε δύο σημαντικά ριμπάουντ και ο Μπράουν πέτυχε καλάθι που δεν… μέτραγε με τους διαιτητές να το βλέπουν στο instant replay, 15,5 δεύτερα για το τέλος με το σκορ να παραμένει στο 83-83 και τους διαιτητές να δίνουν τζάμπολ. Η μπάλα πήγε στη Μακάμπι οι “πράσινοι” έκαναν φάουλ και η τελευταία επίθεση ήταν για 6 δευτερόλεπτα στους γηπεδούχους. Στα 2.6 δεύτερα ο Γκραντ έκανε φάουλ πάνω στον Μπράουν και ο παίκτης της Μακάμπι πήγε στη γραμμή για δύο βολές κάνοντας το 85-83. Στην τελευταία επίθεση ο Ναν αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε την νίκη στον Παναθηναϊκό με τους “πράσινους” να γνωρίζουν την ήττα.

Τα Δεκάλεπτα: 23-10, 46-37, 67-56, 85-83
ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Ουέμπ 8, Μπράουν 16 (2), Σόρκιν 6, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ριβέρο 8, Κοέν 3, Μέιερ, Τόμασον, Νίμπο 22 (9ριμπ.), Μπλατ 2 (6ασ.), Κόλσον 13 (5ριμπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 9, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Παπαπέτρου 17 (6ριμπ.), Γκραντ 6 (5ριμπ.), Ναν 25 (5), Λεσόρ 14 (6ριμπ.), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 2, Μήτογλου 10, Μαντζούκας.