ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: «Έκλεισε» το… σπίτι της Μακάμπι στο Βελιγράδι και τώρα έχει ΟΑΚΑ

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Παναθηναϊκός AKTOR Euroleague

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του, πήρε το διπλό (95-88), έφερε τη σειρά στο 2-2 και τώρα έχει.. ΟΑΚΑ με τους «πράσινους» να βρίσκονται μια ανάσα από το Βερολίνο.

Τεράστια νίκη για τον Παναθηναϊκό ο οποίος επικράτησε της Μακάμπι με 95-88 στο Game 4, έφερε τη σειρά στο 2-2 και πλέον έχει τον τελικό των… τελικών στο ΟΑΚΑ για να επιστρέψει στο Final-4 του Βελιγραδίου.

Άλλη ομάδα ήταν αυτή που μπήκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, κόντρα στη Μακάμπι, σε σχέση με το Game 3. Ο Παναθηναϊκός με τον Κώστα Σλούκα να έχει την μπαγκέτα και τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο “3”, μπήκε πολύ συγκεντρωμένος και πολύ… διαβασμένος. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν αποφασιστικός στις επιλογές του και οι “πράσινοι” προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία. Κόλσον και Μπόλντγουιν έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του Κάτας, 8-7, αλλά κάπου εκεί… πήρε το όπλο του ο Κέντρικ Ναν. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού και με 7 προσωπικούς του πόντους, αλλά και με τη δημιουργία του Σλούκα πήρε προβάδισμα με 8 πόντους, 12-20, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Και όμως στο επόμενο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός για μία ακόμα φορά “γκρέμισε” ότι έχτιζε. Ενώ είχε “κλειδώσει” τα ατού της Μακάμπι, ο Μπλατ και ο ΝτιΜπαρτολομέο του έκαναν όλη τη ζημιά. Η Μακάμπι πήγε το παιχνίδι στον ρυθμό της και με σερί 17-6, με τον Ναν να παίζει μόνος τους στην επίθεση “έκλεισε” το δεκάλεπτο προηγούμενη με 29-26.

Είχε τον ρυθμό, είχε και τη συγκέντρωση με… μηδέν λάθη η Μακάμπι

Η Μακάμπι συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο να έχει τον έλεγχο του αγώνα και έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της “χτυπούσε” τον παναθηναϊκού. Κλίβελαντ και νίμπο προσπαθούσαν να κάνουν ζημιά στη ρακέτα του “τριφυλλιού” με το σκορ στο 12’ να είναι 34-29. Ο Λεσόρ όμως με πολύ καλές τοποθετήσεις και σωστά τελειώματα, αλλά και ο Ναν που χρεωνόταν φάουλ, αλλά δεν έπαιρνε φάουλ έφεραν το ματς στο 35-33, στο 14’. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να μην μπορεί να επιβάλλει το δικό του παιχνίδι με τη Μακάμπι να παίρνει συνεχώς λύσεις από διάφορους παίκτης. Ο Λεσόρ μπήκε στο… ματς και έκανε το 40-39 με διαδοχικούς πόντους, τη στιγμή που ο Μπόλντγουιν ζητούσε αλλαγή μιας και δε μπορούσε να συνεχίσει. Το παιχνίδι είχε γίνει… ροντέο με τις άμυνες να έχουν πάει περίπατο, τον Μπράουν να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 50-49 ύστερα από τρίποντο του Κέντρικ Ναν στην εκπνοή.

Το χαρακτηριστικότερο στοιχείο του πρώτου ημιχρόνου τα… μηδέν λάθη των παικτών του Όντεντ Κάτας, με τους “πράσινους” να έχουν έξι.

Έριξε τον ρυθμό και πέρασε μπροστά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς, σε σχέση με την εικόνα του στο πρώτο μέρος και με δύο τρίποντα των Σλούκα Παπαπέτρου πήρε προβάδισμα με 50-55, αλλά με δύο αμυντικά λάθη γρήγορα το ματς ήρθε και πάλι στο “χ”, 55-55. Ο Ναν συνέχιζε να εκτελεί αλλά και να μην παίρνει φάουλ με… τίποτα, με τον Αταμάν να αποφασίζει να ρίξει στο παρκέ τον Καλαϊτζάκη πάνω στον Λορένζο Μπράουν. Το σκηνικό του αγώνα είχε αλλάξει με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει το βάρος του στην άμυνα και να προσπαθήσει να κατεβάσει τις κατοχές πηγαίνοντας το ματς σε άλλο τέμπο. Η Μακάμπι έβρισκε συνεχώς σκορ από τον Μπλατ, ο Μπράουν είχε βρει τον μπελά του με τον Καλαϊτζάκη και το σκορ στο 27’ ήταν 63-63 με τρίποντο του Μπόνζι Κόλσον. Ο Σλούκας πήρε και πάλι την κατάσταση στα χέρια του, διάβαζε σωστά και με προσωπικές ενέργειες “έγραψε” το 68-74 που ήταν το σκορ ημιχρόνου, με τον Ναν να έχει τρία φάουλ και τη Μακάμπι να μην εκμεταλλεύεται τα δώρα του Μπελόσεβιτς.

Έχασε τον έλεγχο αλλά όχι τη ψυχραιμία του

Δύο κακές επιθέσεις του Παναθηναϊκού έφεραν δύο αιφνιδιασμούς για τη Μακάμπι με τους “πράσινους” να χάνουν σε χρόνο dt το προβάδισμά τους και το σκορ να γίνεται 73-74. Χαμένο τρίποντο από τον Γκριγκόνις, γκολ-φάουλ από τον Μπράουν και 4ο φάουλ από τον Κέντρικ Ναν. Και όλα αυτά μέσα στο πρώτο ενάμιση λεπτό της τελευταίας και πιο κρίσιμης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός της τέταρτης περιόδου έμοιαζε με τον Παναθηναϊκό του προηγούμενου παιχνιδιού εκεί που δεν έκανε απολύτως τίποτα. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 3:30 λεπτά της περιόδου η Μακάμπι είχε τρέξει σερί 13-1 (με τους “πράσινους” να μην έχουν σκοράρει εντός πεδιάς) ήταν μπροστά στο σκορ με 82-75 και η “Χάλα Πιονίρ” είχε πάρει φωτιά. Στη συνέχεια οι “πράσινοι” βρήκαν τον δρόμο για το καλάθι, με τρίποντο του Παπαπέτρου και ο Ναν με πέντε ακόμα πόντους (έφτασε τους 25) έκανε το 86-83, 4:13 για το τέλος του αγώνα. Ο Ναν με τα τέσσερις φάουλ δε μπορούσε να παίξει άμυνα στον Μπράουν, έπαιζε όμως επίθεση και με δικούς του πόντους έκανε το 88-87. Οι “πράσινοι” πλήρωναν τα χαμένα αμυντικά τους ριμπάουντ και ο Κώστας Σλούκας, 2:08 πριν το τέλος, έκανε το 88-89, με τον Λεσόρ να μη χάνει τη ψυχραιμία του και να κάνει το 88-91, 1:35 πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός είχε “σφίξει” την άμυνα του, συνέχιζε να αγωνίζεται με πολύ”καθαρό” μυαλό και με σουτ από τα 5 μέτρα έκανε το 88-93, ένα λεπτό ακριβώς πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα. Ο Μπράουν αστόχησε, ο Παναθηναϊκός πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο Παπαπέτρου υπό πολύ κακές προϋποθέσεις και με τον χρόνο να λήγει δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Το σκορ παρέμεινε στο 88-93, ενώ απέμεναν 30 δεύτερα. Ο κόλον αστόχησε στα 20 δεύτερα και ο παναθηναϊκός κά ρφωσε τη μπάλα στο καλάθι για το 88-95.

Τα Δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95